برد هوشمند چیست

برد هوشمند چیست

خرید برد هوشمند

برد هوشمند چیست

هوشمند سازی با استفاده از بورد هوشمند ( وایت برد هوشمند چیست؟ )

با نگاهی اجمالی به تاریخچه آموزش و پرورش به این نتیجه می رسیم که در کلاسهای درس، جریان آموزش سه مرحله اساسی را سپری نموده است:

smart white board

تاریخچه برد هوشمند

به طور سنتی برای آموزش در کلاس درس از تخته سیاه یا وایت برد استفاده می شود.در دهه های اخیر کامپیوتر و دیتا پروژکتور نیز به آن اضافه گردیده که به صورت مجزا و در کنار آن به کار می روند. از تخته سیاه و یا وایت برد برای نوشتن واز کامپیوتر و دیتا پروژکتور نیز برای نمایش اسلاید و فیلم استفاده می شود.

با ظهور تکنولوژی برد هوشمند این امکان فراهم آمده که روش های سنتی با هم ترکیب شده و به صورت همسو و هم جهت در راستای آموزش بهتر، موپر و جذاب به کار گرفته شوند.

سنسور برد هوشمند، تصویر نمایش داده شده توسط دیتا پروژکتور را به یک صفحه فعال (هوشمند) تبدیل کرده و دو امکان زیرا در کلاسهای درس فراهم می آورد تا بتوانیم :

۱- تمامی عملیات کار با کامپیوتر را روی تصویر دیتا پروژکتور انجام دهیم.

۲- عملیات نوشتن و پاک کردن را روی محتوای درسی و کتب درسی الکترونیکی انجام داده و آنها را ذخیره نماییم.

 مزایای استفاده از برد هوشمند در فرایند تدریس :

۱-  می توان بدون دست زدن به کامپیوتر برنامه ای را باز یا بسته کرده و یا روی اسلایدهای پاورپوینت با قلم توضیحات اضافی خود را نوشته یا پاک کرد.

۲- می توان کتابهای الکترونیکی را باز کرده، ورق زده و جواب سوالات را روی صفحات کتابها نوشته و دور نکات مهم خط کشید.

۳- با استفاده از برد هوشمند و استفاده از نرم افزارهای آزمایشگاههای مجازی، این امکان وجود دارد که تمامی آزمایش های لازم در دروس ریاضی، شیمی، فیزیک، زیست شناسی، حرفه و … را به صورت لمسی و بسیار تاثیر گذار برای دانش آموزان اجرا کنیم.

۴- با استفاده از برد هوشمند و نرم افزارهای مخصوص تدریس هوشمند می توانیم تمامی محتوای آموزشی دبیر را در طول یک جلسه به صورت صوت و تصویر بدون نیاز به دوربین خاصی فیلم برداری کرده، آرشیو نموده و در اختیار دانش آموزان برای مرور در خانه قرار دهیم.

smart board

کلاس آموزش برد هوشمند

در کل برای هوشمندسازی کلاسهای درس نیاز به ۴ عنصر مهم می باشد:

کامپیوتر(computer)

به عنوان اصلی ترین قسمت یک کلاس هوشمند می باشد، تمامی نرم افزارهای لازم برای تدریس هوشمند، نرم افزارهای تولید محتوا و آزمایشهای مجازی، کتابهای الکترونیکی ورق زن و… بر روی کامپیوتر نصب می شوند.

انتخاب یک کامپیوتر با قطعات مناسب باعث خواهد شد تا معلم تمامی نرم افزارهای دلخواه خود را بدون دردسر و با سرعت پردازش مناسب برای دانش آموزان اجرا کند.

دیتا پروژکتور (Data projector)

شش عامل مهم زیر نقشی تعیین کننده در انتخاب یک دیتا پروژکتور دارند که به تفضیل در سایت http://www.sportdoorbin.com در قسمت راهنمای خرید ویدئو پروژکتور توضیح داده شده است.

factor for buying video projector

فاکتور مهم خرید ویدئو پروژکتور

برد هوشمند (Interactive Whiteboard)

بردهوشمند وسیله ای است که می تواند صفحه نمایشی که توسط نور پروژکتور ایجاد شده است را به صفحه فعال قابل لمس با قلم و یا انگشت دست تبدیل کند.

در تمامی بردهای هوشمند با استفاده از سنسور مخصوصی، مکانی که با قلم یا دست لمس می شود تشخیص داده شده و آدرس مختصات آن به کامپیوتر فرستاده می شود.

برای شروع با استفاده از برد هوشمند ابتدا باید آن را کالیبره نمائیم یعنی توسط نرم افزار مخصوصی محدوده برد هوشمند را به کامپیوتر معرفی نمائیم برای کالیبره کردن برد هوشمند معمولا تعدادی نقطه روی صفحه ظاهر می شود که باید این نقاط را به ترتیب توسط نوک قلم و یا انگشت دست لمس نمائیم تا برد به طو کامل شناسایی و هوشمند شود.

مزایای استفاده از تخته هوشمند لمسی:

استفاده از بردهای هوشمند مزایای عظیمی را به همراه دارد که برخی از آنها در اینجا آورده شده اند:

– تعامل موثری را بین کاربرها ایجاد می کند.

– امر اموزش و یادگیری را با سرعت بخشیدن به درک مفاهیم تازه و آماده سازی و ارائه ی دروس ارتقا می بخشد.

– میزان مشارکت دانش آموزان و انگیزه ی آن ها نسبت به یادگیری را افزایش می دهد.

– اساتید و معلم های بیزار از تکنولوژی را کمک می کند تا در مقابل تعداد زیادی از مخاطلان بتوانند دروس خود را ارائه کنند.

– به استفاده ی گسترده از فن آوری های آموزش الکترونیک کمک می کند.

– مواردی چون عکس ها، نمودارها و صفحات گسترده را با دروس ادغام کرده و در نتیجه کیفیت دروس ارائه شده توسط اساتید را افزایش می دهد.

– مباحث و منابع مختلف را با هم ادغام کرده و آن ها را با نیازهای آموزشی در زمان ارائه ی مطلب سازگار می کند.

– به دانش آموزان اجازه می دهد تا اطلاعات را به آسانی درک کنند.

– به دانش آموزان کمک می کند تا بدون نیاز به حمل دست نوشته ها در بحث های گروهی شرکت فعال داشته باشند.

انواع بردهای هوشمند:

۱-  تخته بردهای هوشمند

۲- کیت بردهای هوشمند

electronical white board

خرید برد هوشمند

تخته بردهای هوشمند – نسل اول

در این مدل برد هوشمند، سنسورها در چهارچوب نصب شده اند و باید از قلم مخصوص استفاده نمود که به تکنولوژی Magnet معروف می باشند.

تخته بردهای هوشمند – نسل دوم

بر خلاف تخته های لمسی نوع اول، تخته های لمسی می باشند که سنسورهای آن زیر صفحه وایت برد تعبیه شده است و با تماس نوک قلم و یا انگشت دست سنسور پشت صفحه مکان مورد نظر را تشخیص می دهد که به تکتلوژی IRمعروف هستند. بهترین برد هوشمند بازار مدل  برد هوشمند میکرونیتس می باشد که دارای قیمت بسیار مناسب تر از سایر برد ها دارد.

اشتراك و دنبالك

ترک بک و لینک بک برای این مقاله وجود ندارد

ارسال یک نظر