نصب ویدئو پروژکتور

در هنگام نصب و راه اندازی ویدئوپروژکتور عوامل زیادی تاثیر گذار هستند. به عنوان مثال باید به نور محیط، اندازه پرده نمایش، فاصله ویدئو پروژکتور تا پرده نمایش، نصب ویدئو پروژکتور بر روی سقف و یا میز توجه نمود. بسیاری از این مسائل در مورد هر پروژکتور فرق میکنند. بعضی پروژکتور ها از فاصله کم تصویر را نمایش میدهند و بعضی در فاصله زیاد، شدت نور برخی از پروژکتور ها کم است و در محیط روشن اتاق نمیتوانند تصویر خوبی به نمایش بگذارند و بعضی شدت نور زیادی دارند و حتی در محیط های پر نور مانند مجالس عروسی نیز پاسخگو می باشند.

ویدئو پروژکتور خود را رو به پرده نمایش در مکانی مناسب که بتواند تمام صفحه پرده نمایش را پوشش دهد، قرار دهید و در همان محل پایه سقفی را نصب نمایید. توجه کنید جهت لنز پروژکتور باید تا جائیکه امکان دارد نزدیک عمود بر پرده نمایش باشد، البته پایه های ویدئو پروژکتور اسکوپ ماشین های اداری اسپرت قابلیت تنظیم ۱۵ درجه عمودی را به کاربر می دهد تا بتواند تصویری مستطیلی داشته باشد.

لازم است بدانید برای استفاده از پروژکتور نیاز به اتصال ۲ کابل اصلی است. یکی کابل برق و دیگری کابل دیتا.

کابل برق از یک طرف به پروژکتور و از طرف دیگر به پریز متصل به برق شهری وصل میشود. پیشنهاد میشود برای اتصال برق به پروژکتور از محافظ برق استفاده کنید چرا که ایجاد نوسان برق میتواند باعث ضربه زدن به مدار و قطعات برد ویدئو پروژکتور شود.

کابل دیتا که برای انتقال اطلاعات از کامپیوتر ، لپ تاپ و یا هر دستگاه دیگر می باشد که در انواع مختلف کابل وی جی ای، کابل اچ دی ام آی، کابل اس ویدئو می باشد حتی بعضی ویدئو پروژکتورها مجهز به پورت USB نیز می باشند که کاربر می تواند با فلش مموری عکس، فایل پی دی اف وی یا فایل نوشتاری را بدون نیاز به کابل کشی مشاهده نماید.

پس تا اینجا مشخص شد برای نمایش تصویر پروژکتور به ۲ منبع نیاز داریم، یکی برق پروژکتور و دیگری مطالب مورد نیاز برای نمایش که از روش های مختلف میتوان آنها را به پروژکتور متصل کرد.

در مورد اتصالات دیتا باید به بررسی تک تک آنها و موارد استفاده هر کدام بپردازیم :

کابل VGA

اگر از کامپیوتر های خانگی برای کار با ویدئو پروژکتور استفاده میکنید این نوع ورودی بهترین گزینه شماست. کارت گرافیک های کامپیوتر ها، لپ تاپ ها و تلوزیون هاهمگی از کابل VGA پشتیبانی میکنند. تصویر این کابل و محل پورت آن را در تصاویر میبینید.

کابل VGA

کابل VGA

کابل HDMI

کابل HDMI یک رابط بسیار خوب است، از این جهت که بدون فشرده سازی تصویر و صدا با حفظ کامل کیفیت اطلاعات را به پروژکتور منتقل میکند. از دیگر مزیت های کابل HDMI این است که صدا و تصویر را همزمان انتقال می دهد.

HDMI Cable

کابل HDMI

کابل HDMI برای اتصال لپ تاپ ها و سیستم های صوتی و تصویری که از این کابل پشتیبانی کنند به پروژکتور کاربرد دارد. همچنین کنسول های بازی را میتوان با کابل HDMI به ویدئو پروژکتور متصل کرد.

کابل کامپوزیت

این کابل ها را اکثر ما میشناسیم، چرا که اکثر تلوزیون ها از این کابل ها همراه خود دارند. برای اتصال کنسول های بازی قدیمی، کامپیوترهای خیلی قدیمی و بعضی تلوزیون ها میتوان هنوز از کابل کامپوزیت برای اتصال به پروژکتور استفاده کرد. البته این روزها بسیاری از پروژکتور ها از این پورت پشتیبانی نمیکنند و استفاده آن روز به روز کاهش میابد. در این کابل ها رنگ زرد برای انتقال ویدئو و ۲ رنگ دیگر برای صدای چپ و راست هستند.

کابل کامپوزیت

کابل کامپوزیت

کابل کامپوننت

این کابل ها نیز شبیه کامپوزیت هستند با این تفاوت که توانایی پخش ویدئو ها را نیز دارند. تلوزیون ها، کنسول های بازی و بسیاری از دستگاه های صوتی و تصویری از این نوع کابل پشتیبانی میکنند. مزیت آن هم نسبت به کامپوزیت کیفیت بالاتر آن است.

کابل کامپوننت

کابل کامپوننت

کابل S-Video :

این پورت نیز بر روی بسیاری از تلوزیون ها و دستگاه های پخش ویدئویی قرار دارد. این کابل کیفیت بهتری از کابل های کامپوزیت به شما میدهد اما رزولوشن پایین تری نسبت به کابل کامپوننت را دارد.

کابل s-video

کابل s-video

عکس های زیر نشان میدهند برای هر وسیله ای که میخواهید به پروژکتور وصل کنید کدام کابل دیتا مناسب و معمول تر است.

اتصال لپ تاپ و کامپیوتر خانگی به دیتا پروژکتور :

ویدئو پروژکتور

ویدئو پروژکتور

اتصال دی وی دی پلیر و دستگاه های مشابه :

نصب ویدئو پروژکتور

نصب ویدئو پروژکتور

اتصال کنسول های بازی به پروژکتور از قبیل پلی استیشن، ایکس باکس

دیتا پروژکتور

دیتا پروژکتور

برای روشن کردن پروژکتور باید از پنل روی دستگاه دکمه On/Off را بزنید. اینکار از طریق ریموت کنترل هم امکان پذیر است.حال باید دیتا پروژکتور شما کابل دیتا وارد شده را شناسایی کند. بعضی پروژکتورها به صورت اتوماتیک اینکار را میکنند و بعضی دیگر را باید خودتان دستی انجام دهید. اگر کامپیوتر و پروژکتور روشن بودند و کابل ها به درستی وصل شدند و باز هم دیتا پروژکتور تصویر درست را نمایش نمیدهد باید از طریق دکمه Input که ممکن است هم روی ریموت کنترل و هم روی دستگاه باشد ) نوع ورودی را مشخص کنید. با زدن این دکمه میتوانید نوع کابل ورودی از قبیل HDMI , S-Video،VGA و غیره را به پروژکتور معرفی کنید.

در صورتی که اینکار را به درستی انجام دهید باید همان تصویر کامپیوتر بر روی صفحه نمایش دیده شود.

اشتراك و دنبالك

ترک بک و لینک بک برای این مقاله وجود ندارد

1 دیدگاه

  1. Your answer shows real inlniltgeece.
    پاسخ

ارسال یک نظر